Wavecrest Lodge Fleetwood
01253 872679

Mens Autumn Waterloo

2022   Paul Dudley (Radcliffe)

2021   No Competition (No Competition)

2020   No Competition (No Competition)

2019   Paul Dale (Congleton

2018   Jon Palmer (Shrewsbury)

2017   Wayne Ditchfield (Wigan)

2016   Tim Houghton (Kirkham)

2015   Greg Smith (Birmingham)

2014   Gary Ellis (Whitefield)

2013   Andrew Buckley (Oldham)

2012   Gary Ellis (Whitefield)

2011   Simon Coupe (Preston)

2010   Simon Coupe (Preston)

2009   Gary Ellis (Whitefield)

2008   Gary Ellis (Whitefield)

2007   Chris Mordue (Bradford)

2006   Andy Moss (Onneley)

2005   John Bailey (Llanrwst)

2004   Noel Burrows (Stockport)

2003   Gary Ellis (Whitefield)

2002   Stan Frith (Weaverham)

2001   Glynn Cookson (Winsford)

2000   Carl Armitage (Warrington)

1999   Ivan Smout (Redditch)

1998   Mick Jagger (Brighouse)

1997   Andy Cairns (Rawtenstall)

1996   Lee Heaton (Horwich)

1995   Ken Strutt (Diggle)

1994   Bill Hilton (Hindley)

1993   Alan Broadhurst (Wigan)

1992   Brian Duncan (Bamber Bridge)

1991   John Eccles (Rochdale)

1990   John Bancroft (Hyde)

1989   Brian Duncan (Bamber Bridge)

1988   Ingham Gregory (Bolton)

1987   Brian Duncan (Preston)

1986   Brain Duncan (Preston)

1985   Tommy Johnstone (Withington)

1984   Steve Ellis (Kirkham)

1983   Stan Frith (Weaverham)

1982   Dennis Mercer (Stockport)

1981   Roy Nicholson (Brighouse)

1980   Vernon Lee (Blackpool)

1979   Brian Duncan (Bamber Bridge)

1978   Arthur Murray (Partington)

1977   Len Barrett (Whitefield)

1976   Keith Illingworth (Blackpool)

1975   Jim Collen (Bury)

1974   W Houghton (Freckleton)

1973   Arthur Murray (Partington)

1972   Noel Burrows (Withington)

1971   Joe Bradbury (Romiley)

1970   Jack Everitt (Willenhall)

1969   M Underwood (Blackpool)

1968   Billy Bennett (Warrington)

1967   Eric Ashton (Towyn)

1966   Bob Collier (Little Hulton)

1965   Joe Pepper (Salford)

1964   W.B. Heinkey (Birmingham)

1963   T Mayor (Bolton)

1962   J Collier (Pendleton)

1961   J Featherstone (Leigh)

1960   Harold Bury (Blackpool)

1959   Billy Dawber (Wrightington)

1958   Fred Salisbury (Preston)

1957   Bill Lacy (Wigan)

1956   Jack Sumner (Blackpool)

1955   Jim Heyes (Aspull)

1954   Bernard Kelly (Hyde)

1953   Bernard kelly (Hyde)

1952   Lal Thompson (St Helens)

1951   Joe Waterhouse (Middleton)

1950   Horace Finch (Blackpool)

1949   J Egan (Birkdale)

1948   Albert Ringrose (Bradford)

1947   Billy Dalton (Fleetwood)

1946   C Parkinson (Pemberton)

1945   Bill Grace (Marton)

1944   Tedber Tinker (Huddersfield)

1943   Sam Ivell (Little Hulton)

1942   Tommy Bimson (Hardhorn)

1941   W.J. Wilcox (St Helens)

1940   H Holden (Blackpool)

1939   Abandoned (Abandoned)

1938   J.W. Whitter (Standish)

1937   A King (Windermere)

1936   H Yates (Preston)

1935   C Roberts (Feamead)

1934   W Derbyshire (Burnley)

1933   A Ogden (Failsworth)

1932   T.E. Booth (West Didsbury)

1931   A Gleave (Warrington)

1930   J Chadwick (Westhoughton)

1929   Chas Halpin (Layton)

1928   Tom Whittle (Ashton in Makerfield)

1927   Harry Waddercar (Midge Hall)

1926   T Roscoe (Blackpool)

1925   Jack Cox (Blackpool)

1924   Rowland Hill (Brynn)

1923   J Martin (Westhoughton)

1922   W.A. Smith (Old Trafford)

1921   John Bagot (South Shore)

1920   E Whiteside (Lytham)

1919   Len Moss (Denton)

1918   W Simms (Aspull)

1917   Geo Barnes (Westhoughton)

1916   J Parkinson (Oldham)

1915   W Fairhurst (Standish)

1914   John Rothwell (Atherton)

1913   Gerard Hart (Blackrod)

1912   Thos Lowe (Westhoughton)

1911   John Pearce (Huddersfield)

1910   No Competition (No Competition)

1909   Tom Meadows (West Leigh)

1908   Geo Beatty (Burnley)

1907   Jas Rothwell (West Leigh)

Mens Spring Waterloo

2022   Greg Smith (Birmingham)

2021   No Competition (No Competition)

2020   No Competition (No Competition)

2019   No Competition (No Competition)

2018   Kevan Shaw (Westhoughton)

2017   Mike Leach (Preston)

2016   Greg Smith (Birmingham)

2015   Chris Mordue (Bradford)

2014   Greg Smith (Birmingham)

2013   Matt Fellows (Stoke)

2012   Danny Barwise (Liverpool)

2011   Colin Beaman (Shrewsbury)

2010   Gary Ellis (Whitefield)

2009   Dave Jackson (Macclesfield)

2008   Dave McDermott (Wirral)

2007   Andy Buckley (Oldham)

2006   Tommy Johnstone (Withington)

2005   Paul Wilson (Blackpool)

2004   Lee Lawton (Failsworth)

2003   Graeme Wilson (Audenshaw)

2002   Andy Buckley (Oldham)

2001   Alan Shacklady (Skelmersdale)

2000   Phil Wood (Unknown)

1999   Phil Sykes (Unknown)

1998   Derek Green (Unknown)

1997   Paul Sigsworth (Huddersfield)

1996   Ken Strutt (Diggle)

1995   Jack Kelly (Eccles)

1994   Mike Leach (Preston)

1993   Stan Frith (Weaverham

1992   Brian Duncan (Bamber Bridge)

1991   Glynn Cookson (Winsford)

1990   Tommy Heyes (Hyde)

1989   Tommy Johnstone (Withington)

1988   Brian Duncan (Bamber Bridge)

1987   Arthur Murray (Partington)

1986   Jimmy Hadfield (Preston)

1985   Jack Grimes (Leigh)

1984   Frank Worthington (Carleton)

1983   Paul Paton (Warrington)

1982   Dave Royston (Birmingham)

1981   Peter Richardson (Wigan)

1980   Roy Connell (Bury)

1979   Len Higginbottom (Atherton)

1978   Fred Ingham (Cleckheaton)

1977   Stewart Buckley (Chadderton)

Waterloo Mens Pairs

2022   Billy Speed / Michael Paul Heap

2021   No Competition

2020   No Competition

2019   Dave Phillips / Steve Ridley

2018   Josh Mordue / Gary Wike

2017   Keiron Roberts / Craig Griffiths

2016   Andy Hayes / Mike Leach

2015   Lee Johnstone / Tommy Johnstone

Ladies Autumn Waterloo

2022   Karen Galvin (Warrington)

2021   No Competition (No Competition)

2020   No Competition (No Competition)

2019   Lynsey Gorman (Wirral

2018   Hannah McDonald (Derby)

2017   Linda Williams (Wales)

2016   Linda Williams (Wales)

2015   Linda Williams (Wales)

2014   Katrina Earl (Sheffield)

2013   Melissa Herbert (Birmingham)

2012   Katrina Earl (Sheffield)

2011   Katrina Earl (Sheffield)

2010   Lynn Pritchett (Chadsmoor)

2009   Melissa Herbert (Birmingham)

2008   Nicola Boulton (Frodsham)

2007   Ann Roberts (Lancaster)

2006   Lynn Pritchatt (Chadsmoor)

2005   Barbara Rawcliffe (Poulton)

2004   Ann Roberts (Lancaster)

2003   Joan Jolly (Preston)

2002   Karen Johnstone (Warrington)

2001   Lesley Smith (Warrington)

2000   Lynn Pritchatt (Chadsmoor)

1999   Lynn Pritchatt (Chadsmoor)

1998   Lynn Pritchatt (Chadsmoor)

1997   Karen Johnstone (Warrington)

1996   Lynn Pritchatt (Chadsmoor)

1995   Joyce Foxcroft (Cumbria)

1994   Veronica Lyon (Whiston)

1993   Sylvia Smith (St Helens)

1992   Karen Johnstone (Warrington)

1991   Joyce Foxcroft (Cumbria)

1990   Jane Jones (Wirral)

1989   Diane Hunt (Swinton)

1988   Barbara Rawcliffe (Poulton)

1987   Pat Davies (Wirral)

1986   Maureen Bresnan (Wirral)

1985   Jayne Morgan (Sandbach)

1984   Liz Chapman (Preston)

1983   Mary Farmer (Mirfield)

1982   Karen Galvin (Warrington)

1981   Christine Griffiths (Oldham)

1980   Meryl Jones (Shrewsbury)

1979   Alice Walters (Rochdale)

1978   Doris Armson (Sale)

1977   Elsie Comery (Salford)

Waterloo Ladies Pairs

2022   Sarah Edmondson / Emily James

2021   No Competition

2020   No Competition

2019   Linda Williams / Jane Bowler

2018   Nicola Boulton / Sue Worrall

2017   Denise Hodge / Linda Williams

2015   Rachel Bennett / Jan Pratley

2014   Christine Davies / Margaret Swift

2013   Jill Gibbon / Sonia Robson

2011   Mandy Pagett / Claire Pugh

2010   Katie Suggett / Cheryl Caswell

2009   Maureen Lyons / Ronnie Lyons

2008   Maureen Lyons / Ronnie Lyons

2005   Lesley Smith / Karen Johnstone

2002   Christine Davies / Alyson Evans

2001   Lesley Smith / Karen Johnstone 

Ladies Spring Waterloo

Over 50s

 

2022   Kevan Shaw (Westhoughton)

2021   No Competition (No Competition)

2020   No Competition (No Competition)

2019   Grant Eckersley (Blackpool

2019   No Competition (No Competition)

2018   Darren Naylor (Cumbria)

2018   Allan Rushton (Rochdale)

2017   Duncan Watkins (Bolton)

2017   TIm Barnett (Marton)

2016   Martin Gilpin (Kendal)

2016   Martin Gilpin (Kendal)

2015   Ian Nicholson (Kendal)

 

2022   John Gatley / Tony Gatley

2021   No Competition

2020   No Competition

2019   Josh Mordue / Simon Coupe

2018   Chris Barton / Adam Penlington

2017   Lleighton Roberts / Nick Hughes

2016   Ben Gloag / Robbie Ellis

Waterloo Mixed Pairs

2022   Sarah Edmondson / Aaron Harrison

2021   No Competition

2020   No Competition

2019   Amanda Ridley / Ben Phillips

2018   Karen Galvin / Lee Johnstone

2017   Karen Hill / Wayne Ditchfield

2016   Katrina Earl / Andy Spragg

2015   Carron Cairns / Andy Cairns

2014   Kaye Coulthard / Danny Barwise

2013   Maggie Pailing / Mark Audin

2012   Rachel Bennett / Greg Smith

2010   Karen Johnstone / Billy Speed

2002   Karen Johnstone / Tommy Johnstone

2001   Karen Johnstone / Tommy Johnstone

1994   Karen Johnstone / Tommy Johnstone

Waterloo Open Pairs

2022   Karen Galvin (Warrington)

Crown Green Masters

2022   Gareth Coates (Halifax)

Junior Waterloo

2022   Joe Killen (Shifnel)

2021   No Competition

2020   No Competition

2019   Mark Bushell (Altrincham)

2018   Shannon Kernick (Birmingham)

2017   Louis Furniss (Derby)

2016   Lucas Hall (Warwick)

2015   Josh Mordue (Bradford)

2014   Aaron King (Telford)

2013   Matt Stewart (Cumbria)

2012   Joshua McDermott (Wirral)

2011   Jamie King (Shropshire)

2010   Jonathan Copeland (Chadderton)

2009   Jordan McDermott (Wirrall)

2008   Jonathan Copeland (Chadderton)

2007   Simon Hallas (Doncaster)

2006   Wayne Ditchfield (Eccleston)

2005   Wayne Ditchfield (Eccleston)

2004   Wayne Ditchfield (Eccleston)

2003   Chris Barton (Liverpool)

2002   Ashley Woof (Preston)

2001   Gareth Nicholson (Holmfield)

2000   Stephen Clough (Darwen)

1999   Anthony Gartside (St Helens)

1998   Stephen Morrey (Crewe)

1997   Matthew Herd (Barrow)

1996   John Bailey (Llanrwst)

1995   Jason Jones (Rhyl)

1994   Neil Grant (Swinton)

1993   Gareth Gwilliam (Stalybridge)

1992   Nick Shaw (Abram)

1991   Matthew Gilmore (Wallasey)

1990   Tommy King (Dukinfield)

1989   Stuart Matthias (Chester)

1988   Michael Ashurst (Eccles)

1987   Simon Coupe (Higher Walton)

1986   Richard Everitt (Willenhall)

1985   Danny Ince (Blackpool)

1984   Ian McMillan (Barrow)

1983   Darren Naylor (Barrow)

1982   Carl Parker (Wigan)

1981   Chris Aston (Warrington)

1980   Stuart Mort (Standish)

1979   Tony Quirk (Reddish)

1978   Mark Conway (Rochdale)

1977   Jim Lockley (Heywood)

Junior World Cup

2022   No Competition

2021   No Competition

2020   No Competition

2019   Matthew Caines (Birmingham)

2018   Shannon Kernick (Birmingham)